Techniki druku tkanin

Następnym razem, gdy odwiedzisz sklep z odzieżą lub miejsce, które sprzedaje wyposażenie domu, rozejrzyj się po kolorowych, żywo zdobionych tkaninach. Jak te projekty się tam znalazły? Najprawdopodobniej powstały one przy użyciu technik druku tkanin. Druk tworzy dekoracje na tkaninach, które utrzymują się przez cały czas. Istnieje wiele sposobów drukowania na tkaninie, niektóre z nich sięgają setek lat wstecz, a inne wykorzystują nowe technologie.

Pierwsze kroki w drukowaniu tkanin

Większość tkanin jest prana przed rozpoczęciem jakiegokolwiek procesu drukowania w celu usunięcia jakichkolwiek chemikaliów wykończeniowych lub środków doboru rozmiarów, substancji dodawanych do tkaniny pod koniec procesu produkcyjnego, które mogą utrudniać prawidłowe działanie barwnika.

Następnie przygotowywany jest środek barwiący. Większość tkanin jest barwiona i zdobiona barwnikami, zwykle zagęszczana do konsystencji pasty, dzięki czemu pozostają one w miejscu nadruku i nie wykrwawiają się na inne części tkaniny. Dlaczego barwnik? W przeciwieństwie do farb, które pozostają na powierzchni, barwniki przenikają do włókien tkaniny, czyniąc je bardziej trwałymi.

Metody drukowania tkanin

Istnieją dwie podstawowe metody drukowania, drukowanie bezpośrednie i drukowanie pośrednie.

Bezpośrednie drukowanie

Bezpośredni druk jest tam, gdzie barwnik jest używany do dodawania koloru bezpośrednio do tkaniny.

Druk blokowy

Jedną z najstarszych technik druku bezpośredniego jest druk blokowy. Można znaleźć przykłady sięgające tysięcy lat wstecz. W druku blokowym, wzór jest rzeźbiony w twardej substancji, takiej jak drewno. Następnie tkaninę układa się płasko, a blok zanurza się w barwniku i dociska do tkaniny. Oto obraz mężczyzny używającego specjalnych bloków drukowych do dekorowania rodzaju tradycyjnej tkaniny z Ghany, znanej jako tkanina Adinkra.

Druk rolkowy z grawerowanym nadrukiem

Podobne do druku blokowego, ale przeniesienie pomysłu na znacznie bardziej przemysłowy poziom to grawerowany druk rolkowy. Duży miedziany cylinder jest grawerowany za pomocą wzorów, które są następnie drukowane na tkaninie, która jest podawana przez maszynę. Konstrukcja powtarza się tyle razy, ile potrzeba. W tym procesie powstało wiele tkanin drukowanych w fabrykach w XVIII i XIX wieku.

Druk sitowy

Druk sitowy wykorzystuje wzór lub szablon z przerwami w nim w projekcie, który jest wypalany na ekranie ze światłem ekspozycyjnym. Atrament jest wpychany do wzoru, pozostawiając kolor na tkaninie przez szczeliny w wzorze. Druk sitodrukowy może być wykonywany płasko lub na prasie rotacyjnej. Dla każdego koloru należy użyć osobnego ekranu.

Cyfrowe drukowanie tkanin

Jedną z najnowszych metod jest druk cyfrowy tkanin, wykonywany techniką atramentową (tak, tak jak drukarka domowa). Wykorzystuje atramenty sformułowane dla konkretnych rodzajów tkanin. Tkanina jest podawana przez drukarkę, która stosuje projekt poprzez tysiące drobnych kropel atramentu. Metoda ta nie jest tania, ale może produkować niewielkie ilości bardzo spersonalizowanych tkanin. Jest również przyjazny dla środowiska, ponieważ zużywa tylko minimalną ilość atramentu. Tkanina musi być następnie podgrzewana lub parzona, aby nadać projektowi trwały charakter.

Firma wykonująca: druk cyfrowy na tkaninach