Koncepcje haftu komputerowego

Istnieje wiele koncepcji związanych z haftem komputerowym. W tym wpisie postaramy się podsumować najważniejsze z nich, które są interesujące dla początkującego haftu komputerowego. Zacznijmy od rysunku wektorowego i powiedzmy maszynie, aby przełożyła go na tzw. obiekty hafciarskie (inny rodzaj rysunku wektorowego), z których następnie można wygenerować ściegi. Chociaż zaawansowane oprogramowanie dla użytkowników domowych jest dość sprytne w konwersji rysunków wektorowych na sekcje zszywane, a te ostatnie na polecenia zszywania, być może trzeba będzie interweniować ręcznie i/lub przynajmniej ustawić kilka parametrów, aby uzyskać wystarczająco przyzwoity wynik. Przeczytaj nasze utwory na Stitch Era (komercyjne) lub InkStitch (open source), jeśli chcesz zobaczyć kilka bardziej praktycznych przykładów, które dotyczą początkujących projektów haftu i typowych przepływów pracy, które można przyjąć.

Nieco bardziej złożony – ale wciąż nie w pełni kompletny – model przepływu pracy został przedstawiony poniżej. Jak widzisz, istnieje kilka ścieżek projektowania, które możesz wybrać. Dobre oprogramowanie do haftowania powinno umożliwiać rysowanie i/lub importowanie rysunków wykonanych za pomocą standardowego oprogramowania do rysowania, takiego jak Illustrator lub Inkscape. Następnie musisz być w stanie przetłumaczyć obiekty rysunkowe na obiekty do haftu i określić ich właściwości takie jak gęstość, kolor, rodzaj wypełnienia, itp. Dzięki tym informacjom generowane są ściegi hafciarskie, które mogą być edytowane w celu dokonania mikroregulacji. Wszystkie te rysunki i inne informacje są zapisywane w zastrzeżonym pliku projektowym. Ostatnim krokiem jest przetłumaczenie obiektów haftu na plik wykonywalny (pozycje punktów, zmiany nici, wprowadzenie/istniejące instrukcje) przez maszynę haftującą. Ten typ pliku nie jest zbytnio edytowalny, ale łatwy do przekonwertowania z jednego formatu maszynowego na inny.

Według Kathy Jones, „wielka trójka” (problemy) haftu to obracanie się, słabe pokrycie materiałem lub słaba rejestracja. „Prawidłowa stabilizacja, prawidłowe obręcz i prawidłowe napięcie na hafciarce” sprawią, że haft będzie dużo bardziej udany. Jednakże, jest jeszcze więcej do odkrycia.

Nici

1 Materiał

Najpopularniejsze nici do haftu wykonane są z wiskozy (znanej również jako rayon) lub poliestru. Inne materiały to bawełna, drewno i metalizowane.

2 Grubość

Istnieje kilka mierników grubości i żaden nie jest naprawdę intuicyjny do zrozumienia (jak grubość nici jak dla lin wspinaczkowych). Według Madery (Wielka Brytania), miarą grubości nici są znormalizowane wagi (znormalizowane w sensie statystycznym). Na przykład:

Używamy Madeira Rayon 40, tak zwanej „klasycznej” wiskozowej (sztucznej jedwabnej) nici, która jest odpowiednia dla początkujących. Można ją stosować zarówno na delikatnych tkaninach, takich jak jedwab, jak i na grubszych/ szorstkich tkaninach, takich jak dżinsy czy skóra.

3 Kolory gwintów

Kolory gwintów (nic dziwnego) nie są znormalizowane. Każda duża firma produkująca nici ma swoją własną, odmienną ofertę, różne pakiety sprzedaży, dodatki, zaprzestanie produkcji itp. Największym producentem jest Madera, inne to Janome, Robison-Anton, Isacord, Mettler i Sulky. Żaden z nich nie będzie nakładał się na ich konwencje nazewnicze. Jedyną znaczącą siłą stabilizującą jest Pantoneâ¢, która jest prywatną firmą, dobrze znaną i uznawaną w całej branży odzieżowej i kolorystycznej. Jednak tutaj, w przeciwieństwie do większości komputerowych haftu pytania o odległość koloru (jak podobne będzie przeciętne ludzkie oko zobaczyć te szczególne kolory) i algorytmów wykorzystywanych do określenia tych są dobrze ugruntowane, i w dużej mierze znormalizowane z bogatą historię naukową firmy. Najlepsze wyniki to LAB-Delta E00, jak również stopniowo coraz mniej zaawansowanych algorytmów z zauważalnymi zaletami prędkości. Nacisk na kolory wątków polega na tym, że są one zgodne ze sobą, a nie z wątkami oferowanymi przez inne firmy lub z nazwanymi gamami wydanymi przez Pantone (choć wiele firm opublikuje wykresy konwersji Pantone, które podają kolor wątku do najbliższego koloru Pantone w pewnym stopniu błędu).

Istnieje również wiele innych znaczących elementów w dziedzinie nici, takich jak specjalne nici, takie jak świecące się w ciemności, różne metale, zmieniające się kolory pod wpływem promieni słonecznych oraz względy takie jak matowe wykończenie nici.Z firmami takimi jak Madera oferującymi popularny zestaw nici „matowych matowych”, które oferują mocno ograniczony połysk. Albo firmy zwracające uwagę na to, jakie mają nici, które są odporne na ogień.

Należy również wziąć pod uwagę ciężar nici, czyli ile waży 1000 metrów, co oznacza, jak cienka lub gruba jest nić. Standardowo większość używanych nici to 40Wt.

Ponadto, z doświadczenia wynika, że większość danych firmowych dotyczących wątków w celu ustalenia niektórych wartości RGB dla koloru wątku jest zła. Dobrze rozumiane właściwości, takie jak różne oświetlenie i różne balanse bieli, mogą często znacząco zniekształcać kolor. Aby uzyskać wartość RGB w bardzo precyzyjnym stopniu (co musiałem zrobić), najlepszą metodą jest kupno wykresów nici z firmy (z rzeczywistymi próbkami tkaniny nici) i umieszczenie ich w płaskim skanerze, który ma znany i dobrze ugruntowany balans bieli i przyjmuje średni kolor na wielu pikselach w zeskanowanej próbce. Który będzie działał na wszystko, co nie ma silnych właściwości fluorescencyjnych. Zazwyczaj dla wielu projektów wystarczają dobre kolory i w takich przypadkach wykresy barw z różnych źródeł mogą być całkowicie akceptowalne. Jednak nawet liczby, których firmy używają wewnętrznie, wydają się być dość wadliwe.

Brand-specific

3 Igły

Igły powinny być dostosowane do rodzaju gwintu i wagi. Igły do haftu zazwyczaj różnią się nieco od innych rodzajów igieł do szycia: końcówka jest mniej ostra, a oko (otwór na nić) nieco większe, ale wydaje się, że do haftu używa się też innych igieł do szycia.

Według Wikipedii opartej na „Machine-needle know-how” Lydii Morgan, igły mają następującą strukturę (od góry do końca)

W zasadzie istnieją tylko dwa rodzaje systemów w odniesieniu do sposobu mocowania do maszyny, długości itp:

W przypadku zwykłych małych igieł, nie wydaje się, aby istniała duża różnica wizualna pomiędzy punktami okrągłymi a kulkowymi. Obie mają nieco ostrą końcówkę, ale obie powinny w zasadzie przesuwać się między nićmi, aby zachować tkaninę.

W odniesieniu do typów, producent igieł używa zgodnie z Wikipedią (GER) kodu literowego, który wydaje się być znormalizowany. Niektóre igły przyjmują również kody kolorystyczne Schmetz, ale inne używają koloru w odniesieniu do rozmiaru …

Rozmiar igły jest w 1/100 mm czasami zestawione z przestarzałym numerem rozmiaru Singer.

Obróbka skokowa

Prawidłowe obracanie wraz z odpowiednim podkładem i kompensacją naciągu są ważnymi czynnikami w tworzeniu haftu, który pozostanie płaski (mniej więcej) i będzie wyglądał jak na ekranie komputera. Istnieją dwa główne „testy”, które mówią, czy hooping jest dobrze zrobiony:

Próba pługa śnieżnego

Przesuń palcem po chusteczce z obręczą. To nie powinno tworzyć „fal”…

Próba bębna

Stuknij w obręczowy materiał. Jeśli to brzmi jak bęben, jesteś w porządku. Dotyczy to tkanek nieelastycznych i elastycznych, które ustabilizowałeś (tak jak powinieneś).

Przeczytaj więcej w dziale Hooping i stabilizacja w hafcie komputerowym.

Podłoże

Podkład, zwany również stabilizatorem, to albo tkana tkanina typu cutaway lub tearway, albo jakiś rodzaj rozpuszczalnej folii, która jest używana pod spodem tkaniny, aby zapewnić pewną stabilność i wsparcie.

Podkład

Underlay to zestaw skąpych ściegów nakreślających ostateczny projekt, który zostanie pokryty gęstymi ściegami, a tym samym niewidoczny w końcowym wyhaftowanym dziele.

Podkład ustabilizuje elastyczny materiał na odcinku, który chciałbyś zszyć. Podkład może być również użyty do stworzenia efektu 3D lub w inny sposób zmienić wygląd szytej warstwy na wierzchu. Podkład używany jest również do wyrównania powierzchni, np. do przyklejania nici na ręcznikach lub spłaszczania sztruksa.

Rodzaje tkanin i włókien

Tkanina ma wpływ na wynik.W szczególności, niektóre rodzaje tkanin są trudniejsze, ponieważ są one rozciągliwe. Rozciągliwa tkanina może być stabilizowana na kilka sposobów, które można łączyć:

Inne tkaniny, takie jak ręczniki kąpielowe i polar, stwarzają problem, że drobnoziarniste szwy mogą się „zgubić” wizualnie.

Najczęściej spotykane rodzaje tkanin to: płótno, bawełna, curdory, denim, polar, kurtki, skóra, nylon, lycra, wełna z dzianiny, frotte (ręczniki), twill, wełna z wełny.

Rodzaje ściegów

Według Wikipedii, odzyskany 12:00, 2 czerwca 2011 r. (CEST), ścieg do haftu, „jest zdefiniowany jako ruch igły do haftu od tylnej strony materiału do przedniej i tylnej strony. Wyprodukowany w ten sposób skok nici na przedniej stronie nazywany jest również ściegiem. W kontekście haftu, ścieg hafciarski oznacza jeden lub więcej ściegów, które są zawsze wykonywane w ten sam sposób, tworząc postać rozpoznawalnego wyglądu. Hafciarskie ściegi nazywane są również w skrócie ściegami. Szwy hafciarskie są najmniejszymi jednostkami w hafcie. Wzory haftu powstają w wyniku wykonania wielu ściegów hafciarskich, wszystkich takich samych lub różnych, zgodnie z tabelą liczenia na papierze, zgodnie z projektem namalowanym na tkaninie lub nawet pracując samodzielnie”.

Pchanie/ciągnięcie

Push and Pull odnoszą się do pomysłu, że tkanina może być albo wciągana albo wypychana przez szwy. Dzieje się tak zazwyczaj przy wypełnianiu większych powierzchni. Na przykład, koło może stać się owalne. Pierwsze dwa poniższe zdjęcia przedstawiają loga anty- i projądrowe o średnicy od 5 do 7 cm. Trzeci obrazek przedstawia zniekształcenia w osi środkowo-wschodniej. Duże żółte sprzedane koło zostało zastąpione jasnym wzorem wypełnienia przy użyciu ściegów biegnących.

Oba żółte kółka były zadrukowane dość solidnym podkładem, który przebiegał po przekątnej. To samo dotyczyło czerwonego obszaru i było całkowicie bezużyteczne. Podkład miał prawdopodobnie wpływ na to, że haft był płaski, ale nie mógł zapobiec efektowi ściągania. Nie próbowaliśmy użyć podkładu.

Kolejność zszywania

…jest oczywiście kluczowe, ponieważ szwy mogą się trochę nakładać. Uważam, że można by przyjąć następującą heurystykę:

…oczywiście niektóre z tych zasad są sprzeczne. Prawdopodobnie najlepiej jest wydrukować obiekt testowy i sprawdzić, czy zmiana porządku ma sens. Dodatkowo można również przeszywać rzeczy jak linie. Wysokiej klasy hafciarka pozwala na selektywne drukowanie warstw (nici).

Napięcie gwintu

Naprężenie gwintu może być regulowane w każdej maszynie, naprężenie uzyskuje się zazwyczaj poprzez rodzaj koła naciskającego na gwint.

Można również spróbować zmniejszyć/zwiększyć napięcie szpulki. Zanim to zrobisz, upewnij się, że nie ma pyłu pod sprężyną regulacyjną.