10 najbardziej znanych obrazów na świecie

Każdego roku sztuka warta miliardy dolarów przechodzi przez międzynarodowe domy aukcyjne, a wiodące muzea posiadają w swoich zbiorach dziesiątki tysięcy – nawet setki tysięcy – dzieł sztuki. Ale niewielu z nich osiąga sławę wymaganą do tego, aby naprawdę uznać je za nazwy domów.

Bazując na tych wynikach, są to 10 najbardziej poszukiwanych obrazów na świecie:

1. Mona Lisa

Nie powinno dziwić, że najbardziej znanym obrazem na świecie jest ta tajemnicza kobieta z enigmatycznym uśmiechem. Ale to jedno z niewielu pewników tego dzieła sztuki.

2. Ostatnia kolacja

Leonardo, oryginalny „Człowiek renesansu”, jest jedynym artystą, który pojawił się na tej liście dwukrotnie.

Malowany w czasach, gdy obraz religijny był wciąż dominującym tematem artystycznym, „Ostatnia Wieczerza” przedstawia ostatni raz, kiedy Jezus łamał chleb ze swoimi uczniami przed ukrzyżowaniem.

Wiedziałeś? Fresk przetrwał dwa wojenne zagrożenia – wojska Napoleona użyły ściany refektarza, na której namalowano fresk jako cel. Był również wystawiony na działanie powietrza przez kilka lat, gdy podczas II wojny światowej bombardowania zniszczyły dach klasztoru Dominikanów Santa Maria delle Grazie w Mediolanie.

3. Gwieździsta noc

Stosunkowo abstrakcyjne malarstwo jest przykładem innowacyjnego i odważnego stosowania grubych pociągnięć pędzla przez van Gogha. Uderzające błękity i żółcienie obrazu oraz senna, wirująca atmosfera intrygują miłośników sztuki od dziesięcioleci.

4. The Scream

Podobnie jak w przypadku „Mony Lisy”, śmiałe kradzieże (1994 i 2004) dwóch malarskich wersji „Krzyku” pomogły podnieść świadomość publiczności na temat dzieł sztuki. (Obie zostały ostatecznie odnalezione).

5. Guernica

Jest to najnowszy obraz z tej listy, przedstawiający niemieckie bombardowanie lotnicze miasta Guernica w regionie Basków w czasie hiszpańskiej wojny domowej.

Obraz ten ma ten charakterystyczny styl Picassa, a jego niewyczerpane spojrzenie na okropności wojny sprawiło, że stał się on istotną częścią kultury i historii XX wieku.

6. The Kiss

Z numerem 6, przechodzimy od studiów w nienawiści do studiów w miłości do ukochanego „Pocałunku” Gustava Klimta.

Wiedziałeś? Podczas gdy „Pocałunek” nie jest na sprzedaż, inne utwory Klimta są kupowane i sprzedawane za ogromne sumy. Oprah Winfrey wyładowała dzieło sztuki „Portret Adele Bloch-Bauer II” z 1907 roku za 150 milionów dolarów w 2016 roku – za fajne 60 milionów dolarów zysku.

7. Dziewczyna z perłowym kolczykiem

Olej na płótnie jest genialny w swojej prostocie. Dziewczyna – ubrana w niebieski i złoty turban oraz ponadwymiarowy perłowy kolczyk – jest w centrum uwagi, a za nią kryje się tylko ciemne tło.

8. Narodziny Wenus

Łącząc odnowione zainteresowanie klasyczną kulturą grecką z wczesnorenesansowym stylem, Botticelli tworzy niezapomnianą postać z Boginią Miłości wyłaniającą się z ogromnej skorupy przegrzebka.

9. Las Meninas

Madryt jest jedynym miastem w tej łajbie, gdzie znajdują się dwa z 10 najsłynniejszych obrazów, z których pierwszy to „Guernica” pod numerem 5 i „Las Maninas” tutaj pod numerem 9.

Obraz pełni podwójną funkcję portretu. Służy jako zbiorowy portret hiszpańskiej rodziny królewskiej, ale jest również autoportretem samego Velízqueza (po lewej stronie).

10. Stworzenie Adama

Najsłynniejsze dzieło znanego artysty Michała Anioła obejmuje fragment sufitu Kaplicy Sykstyńskiej – aby go obejrzeć, trzeba spojrzeć w górę. Scena przedstawia Boga i Adama z wyciągniętymi ramionami, ich palce niemalże się dotykają. Jest to jeden z najbardziej replikowanych obrazów w historii.

Muskularna forma Adama wskazuje na inny talent Michała Anioła – jego „Dawid” jest prawdopodobnie najbardziej znaną rzeźbą na świecie. W Galleria dell’Accademia we Florencji można zobaczyć potężną marmurową rzeźbę.

Profesjonalne usługi remontowe Poznań