Jak stwierdzić, czy diament jest prawdziwy czy fałszywy

Ten przewodnik jest dla osób, które są właścicielami biżuterii lub kolekcji i chcą wiedzieć, czy są one prawdziwe. Jeśli masz biżuterię w domu lub od przodków, które chcesz sprawdzić, ten przewodnik zapewni Ci domowe testy.

Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem na przetestowanie kamienia, aby zobaczyć, czy jest to diament, czy nie, jest zakup stosunkowo taniego testera diamentów. W przeciwnym razie, można rozważyć wyższej klasy tester droższy, który może również zidentyfikować szerszy zakres alternatyw diament.

Niniejszy przewodnik jest przydatny i praktyczny, ale żaden z testów w domu nie powinien być uważany za rozstrzygający. Ekspert od diamentów posiada odpowiednie doświadczenie i sprzęt, aby potwierdzić, czy diament jest prawdziwy czy fałszywy.

Oto jak powiedzieć, czy Diament jest prawdziwy czy fałszywy

1) Próba wody

Użyj tego prostego testu, aby upewnić się, że diament jest prawdziwy.

Znajdź normalną wielkość szklanki do picia i napełnij ją w ¾ wodą.

Ostrożnie wrzuć luźny kamień do szklanki.

Jeśli kamień szlachetny tonie, to jest to prawdziwy diament. Jeśli unosi się pod wodą lub na jej powierzchni, masz podróbkę na rękach.

Prawdziwy diament ma wysoką gęstość, więc test wodny pokazuje, czy Twój kamień odpowiada temu poziomowi gęstości.

2) Test we mgle

Do testu we mgle, trzymaj diament lub pierścień pomiędzy dwoma palcami i oddychaj na nim pęczkiem powietrza. Lekka mgła utworzy się na diamencie z powodu wilgoci i ciepła w Twoim oddechu.

Jeśli mgła rozproszy się od razu, diament jest prawdziwy. Jeśli mgła rozproszy się po kilku sekundach, to prawdopodobnie jest to fałszywy diament.

Diamenty skutecznie przewodzą ciepło i dlatego szybko je rozpraszają.

3) Sprawdź ustawienie i montaż

Jeśli diament jest już umieszczony w pierścieniu, spójrz na rodzaj ustawienia i zamocowania.

Ze względu na dużą cenę diamentów, prawdziwy będzie wstawiony tylko w wysokiej jakości biżuterii. Na przykład, prawdziwy diament zostanie wstawiony w materiałach takich jak białe złoto, platyna, żółte złoto.

Aby sprawdzić, czy ustawienie jest rzeczywiście zgodne z opisem, należy zajrzeć do środka pasków obrączkowych w celu uzyskania oznaczeń. Na przykład, uwagi 10K, 14K i 18K wskazują rodzaj użytego złota. Oznaczenia PT i Plat odnoszą się do platyny. Jeśli widzisz cyfry takie jak 585, 770, 900 i 950, to są to oznaczenia wskazujące również na platynę lub złoto.

4) Podgrzać kamień i sprawdzić, czy się rozbije.

Diamenty są wykonane z niezwykle mocnego materiału i nie będą reagować na wysokie temperatury.

Aby to sprawdzić, weź szklankę do picia i napełnij ją zimną wodą. Do przytrzymania kamienia użyj zestawu naklejek lub rękawic ognioodpornych. Podgrzewaj kamień zapalniczką przez około 40 sekund, a następnie wrzuć go bezpośrednio do zimnej wody.

Jeśli kamień się rozbije, to jest zrobiony ze słabszych składników i nie jest prawdziwym diamentem. Prawdziwy diament nie wykaże żadnej reakcji.

Metoda ta bada jakość i wytrzymałość kamienia. Ze względu na szybką ekspansję i kurczenie się ciepła, słabe materiały, takie jak szkło czy cyrkon sześcienny, pękają i łamią się. Pomyśl o szkle lub naczyniu Pyrex, którego używasz do gotowania. Jeśli wyciągniesz potrawę z gorącego piekarnika i spróbujesz ją natychmiast umyć, szok w postaci zmiany temperatury może ją rozbić.

Ponieważ diamenty są jednym z najsilniejszych materiałów na planecie, będą odporne na takie próby cieplne. Ciepło szybko się rozproszy, a na diamentowy ropień będzie miała wpływ zmiana temperatury.

5) Test na światło UV

Aby przetestować diament w inny sposób, umieść go pod lampą UV i obserwuj reakcję.Większość diamentów będzie emitować niebieski blask, ale nie wszystkie. Niektóre diamenty nie świecą się w świetle UV. Z tego powodu, jeśli kamień nie świeci, wyniki wskazują na to, że jest to fałszywy diament.

Ponieważ ten test nie jest ostateczny, najlepiej sprawdzić diament u jubilera.

Współczynnik załamania światła

Kamienie, które nie są diamentami, takie jak cyrkon, nie załamują światła. Będą miały mniej blasku, jeśli w ogóle.

6) Efekt gazety

Aby przetestować diament, delikatnie umieść kamień płaską stroną w dół na stronie gazety w miejscu z dużą ilością napisów. Upewnij się, że oświetlenie jest jasne i że żadne przedmioty ani osoby nie rzucają cienia na diament.

Jeśli potrafisz czytać listy z gazety, nawet jeśli są nieco zamazane, diament jest fałszywy. Jeśli diament jest prawdziwy, jego fasety będą załamać światło w różnych kierunkach, a nie w linii prostej. Ze względu na to załamanie światła, będzie można wyraźnie zobaczyć przez diament i zobaczyć litery na papierze.

Test gazetowy jest najskuteczniej stosowany na luźnych diamentach. Jeśli diament znajduje się już w oprawie, należy rozważyć skorzystanie z testu we mgle lub zlecić jego recenzję ekspertowi od diamentów.

7) Test kropkowy

Jeśli nie masz gazety do wykorzystania, test kropkowy jest doskonałą alternatywą.

Umieść białą kartkę papieru na płaskiej powierzchni i narysuj małą kropkę długopisem. Połóż kamień na kropce płaską stroną w dół. Przez spiczasty koniec diamentu, spójrz w dół na papier. Jeśli widzisz okrągłe odbicie wewnątrz kamienia, kamień jest fałszywy. Jeśli nie widzisz tej kropki lub odbicia w kamieniu, to diament jest prawdziwy.

Ponieważ prawdziwy diament ma silne właściwości refrakcyjne, światło będzie odbijać się w różnych kierunkach, a nie w linii prostej. Dzięki temu można zobaczyć litery lub kropki w naturalnym, prawdziwym diamencie.

8) Test lśnienia

Test lśnienia nie wymaga żadnego wyposażenia dla Twoich oczu. Diament, o którym mowa, należy trzymać pod normalną lampą. Patrz, jak światło odbija się od kamienia. Czy widzisz jasne migotanie białego światła odbijającego się od diamentu? Czy widzisz kolorowe odbicia światła, jak również?

Prawdziwy diament wyjątkowo dobrze odbija białe światło, zapewniając wyjątkową iskrę. Diamenty we wspaniały sposób odbijają również światło kolorowe.

Jeśli porównać prawdziwy diament do fałszywego diamentu jak Cyrkoni, jesteś w stanie zauważyć drastyczną różnicę w biały i kolorowy blask światła, że prawdziwy diament.

9) Kontrola diamentów z lupą

Profesjonalista od diamentów będzie miał dostęp do specjalnej lupy używanej do diamentów, kamieni szlachetnych i biżuterii. Używając lupy, profesjonalista będzie szukał skazy i niedoskonałości w obrębie diamentu. Podczas gdy fałszywy diament może być doskonale wykonany, diament będzie miał drobne niedoskonałości zwane inkluzjami.

10) Użycie sondy termoprzewodzącej

Poza lupą, gemolodzy zazwyczaj posiadają sondę lub miernik przewodności cieplnej. Używają oni tego narzędzia do określania przewodności cieplnej kamienia szlachetnego. Ponieważ diamenty są efektywnymi przewodnikami ciepła, po ich ogrzaniu szybko rozpraszają ciepło.

Jeśli kamień rozprasza ciepło wolniej, to diament nie jest prawdziwy. Warto zauważyć, że syntetyczne kamienie mozaiksanitowe często mają podobną lub równą dyspersję ciepła jak prawdziwe diamenty, co sprawia, że test ten nie jest jednoznaczny z mozaiksanitami. Istnieje wiele testerów diamentów dostępnych tam, więc można wybrać, który z nich najbardziej Ci się podoba.

11) Testowanie prawdziwego diamentu z wagą

Jubilerzy i gemmolodzy zazwyczaj mają bardzo precyzyjnie dobraną wagę do pomiaru małych różnic w wadze. Waga prawdziwego diamentu będzie niższa niż fałszywych kamieni, takich jak sześcienny kamień cyrkonowy, ale tylko specjalne wagi do ważenia karatów będą w stanie wykryć te drobne różnice.

Aby przeprowadzić test, należy wybrać podrobiony diament, który ma mniej więcej taki sam kształt i rozmiar. Użyj tego kamienia jako porównania do diamentu, który rozważasz.

12) Wykrywanie fałszywego diamentu z wykorzystaniem przewodności elektrycznej

Wykrycie fałszywego diamentu można również uzyskać poprzez test przewodności elektrycznej przeprowadzony przez jubilera lub gemmologa. Diamenty lepiej przewodzą prąd elektryczny niż inne kamienie, w tym syntetyczny moissanit.

Tester elektryczności da jasny znak, czy kamień jest prawdziwy, czy stworzony przez laboratorium. Diament będzie wykazywał przewodność elektryczną, podczas gdy inne kamienie, takie jak moissanit i cyrkon, nie będą wykazywały przewodności elektrycznej.

13) Badanie przy użyciu mikroskopu

Dzięki powiększeniu 1200x na mikroskopie mocy, jubiler lub gemolog jest w stanie dokładnie zbadać kamień. Na tym poziomie powiększenia są w stanie dostrzec inkluzje i niewielkie różnice w prawdziwych diamentach w porównaniu z moissanitem.

14) Zróbcie badanie rentgenowskie

Aby sprawdzić wewnętrzne, molekularne właściwości kamienia, wyślij go do profesjonalnego laboratorium diamentowego w celu przetestowania. Ich aparaty rentgenowskie będą w stanie stwierdzić, czy kamień ma radiolukentną strukturę molekularną, czy też radiologiczną. Diamenty są radiolukentne, podczas gdy podróbki takie jak cyrkon i kryształy mają więcej cech radiopatycznych.

Czy test na zarysowania jest niezawodny, aby upewnić się, że diament jest prawdziwy?

Test na zarysowanie był niegdyś powszechnie stosowaną techniką, której celem było określenie twardości minerału kamieni szlachetnych. Test polegał na zeskrobaniu luźnego kamienia szlachetnego wzdłuż lustra, aby sprawdzić, czy nie porysowałby on lustra lub kamienia.

Podczas gdy diament jest tworzony z bardzo mocnych materiałów, podróbki takie jak sześcienny cyrkon i moissanit są dość trwałe i odporne na zarysowania, jak również. Z tych powodów test na zarysowania nie jest dokładny. Lepiej jest użyć innych testów, takich jak test przewodności cieplnej lub diament sprawdzony przy użyciu profesjonalnego narzędzia do lupy.

15) Jak rozpoznać syntetyczne diamenty

Wraz z rosnącą przewagą diamentów syntetycznych, ważne jest, aby wiedzieć, jak odróżnić diamenty wytworzone laboratoryjnie od diamentów naturalnych. Diamenty syntetyczne mają podobne składniki chemiczne i molekularne do prawdziwych, naturalnych diamentów.

Ze względu na ich skomplikowane właściwości wewnętrzne, zalecamy, aby diament został sprawdzony przez eksperta. Mogą oni przeprowadzić test przewodności i spojrzeć na kamień pod dużym powiększeniem. Nawet jeśli gołym okiem nie jest jasne, jak bardzo syntetyczny diament różni się od diamentu naturalnego, ma to kluczowe znaczenie dla wartości odsprzedaży i ubezpieczenia.

16) Jak rozpoznać cyrkon

Cyrkon jest jednym z łatwiejszych do sprawdzenia podrobionych diamentów pod względem autentyczności. Za pomocą testu lśnienia, na przykład,  stosunkowo łatwo zmierzyć ilość iskrzenia jaką kamień wydaje.

Dodatkowo, cyrkonie odbijają pomarańczowe światło. Ważą one również więcej niż prawdziwy diament i na ogół mają niedoskonałości lub wtrącenia. Prawdziwe diamenty mają inkluzje, które można zobaczyć gołym okiem lub pod mikroskopem.

17) Jak rozpoznać biały szafir

Szafiry są powszechnie dostępne w kolorze niebieskim i szerokiej gamie kolorów, w tym białym, który wygląda wyraźnie gołym okiem. Białe szafiry są często pozorowane jako diamenty, ale mają charakterystyczny blask i kontrast ciemnych i jasnych obszarów.

Wniosek

Wiele z testów zawartych w tym przewodniku, takich jak test na mgłę i test na przewodność cieplną, może pomóc w określeniu, czy diament jest prawdziwy.

Ale ze względu na liczbę i złożoność materiałów syntetycznych kamieni szlachetnych, zalecamy skonsultowanie się z ekspertem od diamentów lub jubilera, aby przejrzeć kawałki, które już masz w swoim domu. Eksperci ci są przeszkoleni w tym, jak rozpoznać fałszywy diament.

Profesjonalna wycena diamentów (brylantów)