Wykorzystanie wydruku na tkaninie

 Przecież mnóstwo lat wykonywanie nadruków na tkaninach było mocno ograniczone do jednej technologii tj. sitodruku. Zarazem mimo że sitodruk nadal jest stosowany czy też umożliwia on uzyskiwać rzeczywiście najwyższej jakości nadruki, to jednak ta metoda dobrze sprawdza się przy wysokich nakładach. Powiedzieć można, że jest to związane ze dość wysokimi kosztami uruchomienia produkcji. Rozwiązanie tego kłopotu pojawiło się wraz z wynalezieniem techniki cyfrowego druku na tkaninach. 

 Powinniśmy zadać sobie pytanie jak realizuje się druki na tkaninie przy  pomocy technologii cyfrowych? Otóż, jedną z postaci takiego druku jest druk DTG, zaliczany do technik druku bezpośredniego. Albowiem w projekcie graficznym tworzy się projekt nadruku. W specjalnej drukarce, a najlepiej ploterze, umieszczona zostaje rozłożona na płasko koszulka. Urządzenie drukujące ma ruchomą głowicę. Zasada działania przypomina nieco standardowe drukarki atramentowe, z tą różnicą że stosowane są całkowicie inny typ tuszów, które wnikają we włókna materiału czy zachowują wielką odporność na pranie czy też ścieranie. Toteż druk cyfrowy na bawełnie funkcjonuje wyjątkowo wytrzymały przez sporo miesięcy, zaś sama koszulka być może cieszyć nas w późniejszym okresie dłużej.

Profesjonalny druk flag: http://textileprint.pl 

Aktualnie technologie drukarskie poszły oczywiście o krok dalej oraz możliwe stało się drukowanie na dużych rozmiarach materiałów. Druk na płótnie działa tego idealnym przykładem. Powstaje on za pomocą dużych ploterów. Przykładem zastosowania takiego druku jest  druk na bannerach reklamowych, żaglach lub siatkach zabezpieczających rusztowania, podczas wykonywania czynności budowlanych czy też remontowych. Nośniki owe zapewniają niezwykle wielką powierzchnię reklamową, na skutek czego istnieją widoczne z wielkich odległości, z kolei umieszczone na nich nadruki swoimi rozmiarami dobrze przyciągają uwagę oraz wzrok postronnych obserwatorów. Rzecz jasna druki na materiale o większych rozmiarach są już znacznie cięższe do zrobienia czy oczekują tego, aby drukarnia dysponowała zarówno nowoczesną technologią, niczym również miała wystarczającą powierzchnię magazynową do przechowywania gotowych wydruków, jak również czystych rulonów z materiałem przeznaczonym dopiero pod zadruk.