Skórzane buty – historia

Nie wiadomo kiedy po raz pierwszy użyto skóry do produkcji butów, ale najwcześniejsze znalezisko zostało wykopane przez archeologów w ormiańskiej jaskini w 2010 roku. Szacuje się, że ma 5 500 lat – między neolitem a epoką brązu – but jest wykonany z jednego kawałka skóry bydlęcej z podszewką z trawy.

Słynne obuwie z lodowcowej mumii Ătzi ma około 5.300 lat. Ta struktura buta była zaskakująco skomplikowana. Górna część (but zewnętrzny) została wykonana ze skóry jelenia z włosami skierowanymi na zewnątrz jako ochrona przed wilgocią, a podeszwa została wykonana z niedźwiedziej skóry z włosami skierowanymi do wewnątrz, oferując doskonałe właściwości zatrzymywania ciepła.

Jednak za najwcześniejsze przedstawienie osób noszących buty uważa się rysunki myśliwych znalezione w Jaskini Altamira w Hiszpanii, pochodzące z około 15 000 lat.

Najstarszym właściwym obuwiem była para sandałów odkopanych przez archeologów z Arnold Research Cave w Missouri, USA. Wykonane z roślin mają 8.300 lat.

Dlaczego skóra?

Buty wykonane są z wielu różnych materiałów, w nieskończonej ilości kolorów i kształtów. Na początku kształt i wygląd buta miał na celu wyłącznie ochronę stopy przed urazami i klimatem. Jednak w czasach nowożytnych style butów były pod silnym wpływem mody i służyły do eksponowania statusu osoby noszącej. Nowoczesne obuwie jest nie tylko wygodniejsze i lepiej dopasowane do pogody, ale także specjalnie zaprojektowane do konkretnych zastosowań, w tym do butów damskich i męskich, pantofli, trampków, butów, butów turystycznych, sandałów i wielu innych.

Na przestrzeni wieków, skóra była podstawowym materiałem do produkcji butów, głównie dlatego, że zawsze była dostępna w wystarczających ilościach. Dziś, mimo że do produkcji obuwia używa się różnych materiałów, skóra jest nadal najważniejsza, z wielu powodów. Można ją formować, szyć i robić nieprzemakalną, nie tracąc przy tym swojej oddychalności. Jest ona również bardzo wytrzymała i oferuje doskonałą ochronę przed urazami stóp. W obuwiu skórzanym nigdy nie pocisz się tak bardzo jak w obuwiu z innych materiałów. Podczas gdy tkanina jest również oddychająca, jej właściwości wodoszczelne i poziom ochrony przed urazami jest znacznie gorszy od skóry. Dzięki tym doskonałym właściwościom, skóra jest nadal najlepszym materiałem do produkcji butów. Większość materiałów zastępczych jest przetwarzana wyłącznie ze względów cenowych.

Materiały i dane liczbowe

Do produkcji cholewek do butów używa się szerokiej gamy skór i nie zawsze łatwo jest jednoznacznie rozróżnić ich rodzaje. Najczęściej spotykane rodzaje to skóry gładkie pigmentowane (powłoka pigmentowa po stronie licowej), skóry anilinowe (skóra o otwartych porach po stronie licowej), Â skóry woskowane lub olejowane, Â zamsz i nubuk. Skóra bydlęca garbowana roślinnie jest powszechnie przetwarzana na skórę podeszwową. W Europie producenci obuwia są zobowiązani do wyraźnego określenia rodzaju materiałów i procesów.

Przemysł obuwniczy jest największym na świecie użytkownikiem skór, wytwarzającym 14 miliardów par butów skórzanych rocznie. Około 11,5 miliarda z nich produkowanych jest w azjatyckich fabrykach, a 8 miliardów par pochodzi tylko z Chin, co czyni go największym producentem. Dla porównania, w Niemczech produkuje się jedynie 26 mln par butów, a w Zjednoczonym Królestwie produkuje się około 5 mln par butów (dyskontując dwóch głównych producentów: âNew Balanceâ & âHotterâ (britishfootwearassociation.co.uk).

Szczytem drzewa kupującego buty jest USA. Statystycznie, każdy Amerykanin kupuje sześć par butów rocznie. W Europie, Japonii i Kanadzie konsumenci kupują od trzech do pięciu par butów rocznie, podczas gdy przeciętny klient chiński kupuje 2,5 pary butów rocznie.

W Niemczech każda kobieta ma w domu 17,3 pary butów, a mężczyźni 8,2 pary (według badania przeprowadzonego w 2014 r.). Ta statystyka jest również potwierdzona przez zachowanie wyjściowe.Według badań z 2015 roku, kobiety wydają na buty dwa razy więcej niż mężczyźni.

Drogie markowe buty – buty w sklepie obuwniczym – tanie buty na stoisku targowym

Wymóg dotyczący etykietowania butów

W Europie producenci obuwia muszą spełniać wymogi dotyczące etykietowania wszystkich swoich produktów. Są oni zobowiązani do wyraźnego określenia za pomocą słów lub symboli dokładnych materiałów użytych do produkcji poszczególnych części buta.

Określony materiał musi stanowić 80% wszystkich użytych materiałów. W przypadku gdy kilka materiałów jest przetwarzanych (np. skóra wyprawiona i materiał włókienniczy jako materiał cholewkowy), muszą być wyszczególnione główne materiały.

Skórzana jakość butów

Cholewka jest skórzana na widocznej stronie buta. Stanowi ona większą część przetworzonej skóry na buty. Różnorodność przetwarzanych skór jest nieograniczona, w tym skór i skórek wielu gatunków. Często zdarza się, że cholewka jest wykonana ze skóry bydlęcej, cielęcej, koziej, kożuchowej, a nawet końskiej po wyższej cenie. Skóry zwierząt egzotycznych są również wykorzystywane do produkcji cholewek do butów, w tym skóry krokodylej, skóry wężowej i wielu innych skór egzotycznych. W zależności od pożądanego wyglądu i wykończenia, skóra może być gruboziarnista lub drobnoziarnista, matowa lub błyszcząca, metaliczna lub jasna. Większość skór wierzchnich jest chromowana.

Skóra wierzchnia w wielu wariantach: kolorowa – perforowana – rzeźbiona.

Skóra podeszwy

Gdy podeszwa buta jest wykonana ze skóry, nazywa się to podeszwą skórzaną. Skóra podeszwy jest gruba (2,5 – 6 mm), mało elastyczna i solidna, garbowana roślinnie.

Podeszwa skórzana, wykonana w Hiszpanii z delikatnej, lekko szlifowanej skóry.

Podeszwa skórzana wykonana w Niemczech ze skóry bydlęcej z krokodylej skóry wierzchniej.

Nie jest to łatwe w obsłudze: Buty golfowe z białym zamszem w postaci podeszwy i gumowych ćwieków.

Podszewka skórzana

Buty mogą mieć w środku skórzaną podszewkę. Nie jest to skóra, na której spoczywa stopa, ale część, która styka się z górną częścią stopy w bucie. Podszewka skórzana musi więc dobrze się czuć i być przepuszczalna dla pary wodnej, abyś się nie pocił. Skóry bydlęce, cielęce, kozie, owcze i wieprzowe wykorzystuje się do produkcji podszewek do butów.

Pielęgnacja butów – Wybór skóry

Istnieje szeroka gama produktów do pielęgnacji obuwia, a większość sprzedawców detalicznych oferuje własne produkty do pielęgnacji obuwia pod marką firmową. Wybór rodzajów skóry w obuwiu jest jednak nieograniczony. Od łatwych w pielęgnacji, pigmentowanych skór gładkich po bardzo wrażliwe skóry anilinowe, zamszowe i nubukowe. Często klienci nie zdają sobie sprawy z wrażliwości niektórych rodzajów skóry i oczekują, że środki impregnujące będą bardzo trwałe lub będą trwały znacznie dłużej.

Ważne

Buty skórzane dostępne są we wszystkich możliwych rodzajach skóry. Niektóre z tych wielu rodzajów skóry są bardzo wrażliwe i niełatwe w utrzymaniu. Należą do nich zamsz, nubuk lub skóra anilinowa. Te skóry o otwartych porach są zawsze wrażliwe! Żadna ilość impregnacji nie sprawi, że buty będą odporne na plamy.Z czasem impregnat będzie się ścierał, a skóra zawsze zachowa swoją wrażliwość. Zawsze należy przeprowadzić test na pocieranie wodą. Wetrzyj kroplę wody na powierzchni, aby sprawdzić, czy wnika ona w powierzchnię skóry i ją zaciemnia. Jeśli woda przedostanie się do środka, należy pamiętać, że but lub but nie nadaje się na mokrą pogodę! Nawet przy zastosowaniu impregnatu wodoszczelnego. Żadne środki pielęgnacyjne nie mogą uczynić tej skóry niewrażliwą. W przeciwnym razie zostałaby ona wykonana przez producenta!

Przy tak porowatej, jasnej anilinowej skórze, intensywna wodoodporność nie jest wystarczającą ochroną. Jest to obuwie o dobrej pogodzie.

Buty na zamówienie

Buty są również produkowane w Europie. Dzieła sztuki są tworzone przez producentów obuwia na zamówienie, którzy czasami przetwarzają egzotyczne skóry.

Buty zabytkowe

Buty na przestrzeni wieków i kultur miały wiele różnych kolorów i kształtów.

Damski but ze złotej skóry – sandał legionista rzymski 1 cent. AD (DLM – Niemieckie Muzeum Skóry w Offenbach)

Buty z czasów około 1540 r. – Spiczasty but (DLM – Niemieckie Muzeum Skóry w Offenbach)

Shoe Chopine z Wenecji z czasów około 1600 r. – Lady’s shoe (wysokość powodów mody) (DLM – Niemieckie Muzeum Skóry w Offenbach)

Zobacz więcej: Polski producent obuwia ze skóry