Proces wytwarza skórę?

Wytwarzanie skóry jest długotrwałym i technicznym procesem, który musi być przeprowadzony z precyzją i starannością, aby za każdym razem uzyskać wysokiej jakości skórę o tym samym wykończeniu. Proces ten rozpoczyna się od skóry zwierzęcej, a na końcu podróży znajduje się kawałek skóry gotowy do przekształcenia w torbę, ubranie lub inny wyrób skórzany. Więcej o naszym warsztacie i procesie ręcznej produkcji tutaj.

MATERIAŁ RAWOWY

Skóra może być wykonana ze skóry prawie każdego zwierzęcia, w tym świń, owiec, kóz i krokodyli. Najczęściej jednak używa się skóry pochodzącej od krowy. Produktem ubocznym przemysłu mięsnego i mleczarskiego jest sztuka wytwarzania skór, które w przeciwnym razie zostałyby zniszczone. Raczej poprzez wytwarzanie skóry, skóra pasztetów zwierzęcych staje się pięknym i użytecznym materiałem, który przetrwa dziesięciolecia. Oczywiście wychowanie krowy będzie miało wpływ na jakość skóry produkowanej z dobrej skóry, która daje wydajność 80-90%. Na przykład, krowy, które zostały oznakowane, były narażone na wiele ugryzień owadów, trzymane w pobliżu ogrodzeń z drutu kolczastego lub miały na sobie elektryczne bydlęce pręty, mogą mieć uszkodzenia skóry. W tym przypadku, aby uniknąć przebarwień i dziur, plony ze skóry są bardziej prawdopodobne na poziomie 60%. Nawet niektóre diety, które zawierają ziarna lub hormony wzrostu, mogą spowodować, że skóra będzie gorszej jakości. Kiedy skóra jest przygotowywana, skóra jest usuwana ze zwierzęcia, a następnie należy usunąć ciało, co może być wykonane ręcznie lub przy użyciu maszyny do mielenia mięsa. Jeśli robi się to ręcznie, ważne jest, aby proces ten został przeprowadzony jak najszybciej, ponieważ materiał może łatwo wyschnąć. Na koniec procesu należy pozostawić białą, czystą powierzchnię.

W tym momencie skóra powinna być solona lub umieszczona w solance. Musi to być bardzo obfita warstwa soli, ponieważ to właśnie sól powstrzymuje jej rozkład. Jeżeli w ciągu kilku godzin od usunięcia skóry nie zostanie ona posolona, zasolona lub zamrożona, proces rozkładu może się rozpocząć, a skóra może stać się bezużyteczna i zostać zmarnowana. Skóry są zazwyczaj przechowywane, solone i składane, przy czym boki miąższu dotykają się i pozostają solone aż do momentu, gdy będą gotowe do przetworzenia, kiedy należy je namoczyć w wodzie w celu usunięcia wszelkich zabrudzeń lub innych materiałów. Jeśli skóra ma na sobie włoski, trzeba będzie go usunąć, co odbywa się za pomocą roztworu chemicznego zawierającego tlenek wapnia. Może to być również nazywane kąpielą wapienną, a namoczenie może trwać od jednego do dwóch dni. Proces ten zmiękczy również skórę. Jeśli nie chcesz używać środków chemicznych, możesz usunąć włosy w podobny sposób, w jaki usunięto je ręcznie. Po całej tej kąpieli i namoczeniu, skóra będzie pełna wilgoci, więc będzie puchnąć do około 4 mm grubości i może być łączona w dwie warstwy. W ten sposób oddzielne części skóry mogą być używane do różnych rodzajów wyrobów skórzanych. Górna część dwoiny skórzanej jest zachowana dla najwyższej jakości wyrobów skórzanych, takich jak skóra pełnoziarnista. Wynika to z faktu, że górna warstwa ma znacznie ściślejszą strukturę włókien, co czyni ją bardziej wytrzymałą. Przy prawidłowej obróbce warstwa ta sprawia, że skóra jest olśniewająca i elastyczna.

Dolna warstwa skóry będzie zachowana dla tańszych skór o ogólnej jakości niż górna warstwa. Zazwyczaj używa się ich do górnych ziaren i dwojonych skór i najczęściej do butów i toreb.

TANNING

Teraz, gdy skóra została przygotowana, drugi etap procesu wytwarzania skóry nazywany jest garbowaniem i przekształci ją w skórę poprzez zachowanie materiału i powstrzymanie jej rozkładu.

Aby to zrobić, skóry muszą być załadowane do specjalnego bębna do opalania wraz ze specjalnym rozwiązaniem opalania. Bęben ten będzie zawierał specjalną mieszankę garbników roślinnych lub mieszankę soli chromowej. Ogólnie rzecz biorąc, mieszanka garbników roślinnych, zawierająca ekstrakty garbników naturalnie występujących w korze drzew, wytworzy skórę, która jest elastyczna i zazwyczaj jest używana do pakowania bagażu lub mebli. Sole chromowe powodują, że skóra jest bardziej elastyczna i zazwyczaj jest stosowana w produktach takich jak odzież lub torebki.Tannage można również łączyć zarówno z solami roślinnymi, jak i chromowymi z dodatkiem â, dzięki czemu skóra będzie pełniejsza, miękka i elastyczna. Pod koniec tego procesu, do skóry dodaje się specjalne tłuszcze, które pomogą jej być zarówno mocniejszą, jak i bardziej miękką w tzw. procesie liquoringu.

Z tego miejsca nadmiar wilgoci musi być usunięty â zwykle poprzez zastosowanie wysokiego ciśnienia do skór, przechodząc przez rolki. Po tym procesie suszenia skóry mogą być następnie sprawdzane i układane w taki sposób, że te, które są niedoskonałe, są gorszej jakości. Gatunki skóry będą decydować o tym, do czego dana skóra będzie używana w przyszłości. Skóry, które zostały poddane obróbce solami chromu, będą miały kolor jasnoniebieski.

Skóry są następnie golone na określoną, jednolitą szerokość, a wszelkie wióry mogą być wykorzystane do produkcji skór klejonych, grzbietów płytek podłogowych, pasków i skóry z recyklingu.

RE-TANNING

Drugi proces garbowania może się powtórzyć, aby skóra była w pełni gotowa do użycia zgodnie z przeznaczeniem. Będzie to powtórka z użyciem mieszaniny roślinnej lub z użyciem soli chromu (lub ich kombinacji), a nadmiar wilgoci zostanie ponownie usunięty pod ciśnieniem.

Po zakończeniu procesu garbowania skóry muszą zostać wysuszone. Suszenie to może odbywać się w różnych procesach, takich jak suszenie na powietrzu lub suszenie próżniowe. Suszenie na powietrzu polega na umieszczeniu skóry na czymś w rodzaju przenośnika podwieszanego, gdzie będzie ona obracana aż do całkowitego wysuszenia. Suszenie próżniowe jest szybką metodą suszenia, uzyskiwaną poprzez usunięcie całego powietrza z otoczenia skóry. Metoda ta powoduje lekkie obkurczenie się skóry, ale pozostawia skórę o gładkiej i szczelnej teksturze.

Na etapie ponownego garbowania można zastosować środek wybielający, który stanowi doskonałą bazę do rozpoczęcia etapu barwienia skóry.

DYEEING

Proces barwienia skóry jest tym, co dodaje wspaniały kolor do gotowego projektu skóry. Może to być wszystko, od brązów i czerni kojarzonych ze skórą po jasne, odważne kolory. Każdy barwnik jest skrupulatnie formułowany za pomocą bardzo dokładnego programu komputerowego, bez którego niemożliwe byłoby uzyskanie za każdym razem jednolitego koloru.

Faktyczny proces barwienia może być niezwykle długi, a skóry muszą być dodawane do dużego bębna wraz z wybranym przez nie barwnikiem przez długi okres czasu, aby zapewnić, że barwnik jest potrzebny. Po około 8 godzinach należy dokonać cięcia, aby upewnić się, że barwnik całkowicie nasycił skórę. W przeciwnym razie skóra będzie wyglądała na nierówną. Następnie skóra musi zostać dokładnie wypłukana w celu usunięcia wszelkich pozostałości barwnika lub środków chemicznych. Po wypłukaniu skóra powinna być całkowicie wysuszona.

FINISZCJA

Po zakończeniu procesu barwienia, ostatnim etapem w produkcji skóry jest jej wykończenie. Jest to etap, w którym skóra zostanie poddana obróbce w celu zapewnienia jej elastycznego, elastycznego charakteru, który jest tak pożądany w skórze, jak również błyszczącego wykończenia. Wykończenie, które nie tylko chroni powierzchnię, ale także może być łatwiejsze do czyszczenia. Ten etap zostałby pominięty, gdyby pożądana była goła skóra.

Do zmiękczania skóry używa się maszyny zwanej stakerem, w której skóra jest zarówno rozciągnięta, jak i dodawana jest duża ilość naturalnych olejów do smarowania tkaniny. Ten ruch napinający napina również strukturę porów skóry. Pomaga to w stworzeniu wyższej jakości wykończenia, które jest pożądane przez konsumentów.

Końcowym etapem jest naniesienie sprayu wykończeniowego na skórę. To, czym jest spray wykończeniowy, zależy od pożądanego wykończenia skóry. Na przykład, można dodać warstwę akrylu, aby uzyskać patentowe wykończenie skóry, można dodać masę perłową, aby uzyskać perłowe wykończenie i na tym etapie skóra może być wytłaczana wzorami. W przypadku produkcji na dużą skalę, skóra jest zawieszana i przesuwana przez wybraną linię natryskową przed włożeniem jej do pieca w celu utwardzenia. Po zakończeniu skóra może być układana w stosy, aby zapobiec zagnieceniu skóry, a następnie może być wysyłana gotowa do wykorzystania w produkcji wyrobów skórzanych. Skóry pełnoziarniste opuszczą jednak ten etap, ponieważ nie są one potrzebne.Zamiast tego skóra ta będzie poddawana procesowi prasowania, który będzie wykorzystywał różne stopnie nacisku i ciepła, aż do uzyskania pożądanego połysku.

Ostatnim etapem procesu będzie kontrola jakości w celu upewnienia się, że skóra ma właściwy kolor i że nie ma w niej żadnych rozdarć ani anomalii. Stamtąd skóra może być zrolowana i wysłana w stanie gotowym do przekształcenia w wysokiej jakości bagaż, torebkę lub inny skórzany dodatek.